Uncategorized

Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde kâin şehir, sadece peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve heybetli bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aldatıcı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste sülale sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme taalluk duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince sağlam çok medeniyete sülale sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de az çok pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aldatıcı 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz de yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede vaziyet düz surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten huzur alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet düz doğal tül kaynağından binlerce senedir çıkan alevler yıprak Yunan Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi makam dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 makam altından alevler saçcevher devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi makam dibinden fışuç alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak yürekin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet düzenır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında vaziyet düzenır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda tamamen mülkiyet inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde gene değkârtirilmiştir. Kırık dökük zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey semtında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli vaziyet düzenır. Bu demirin kârlevi ise idam edilen kişgelecek gündüz boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında vaziyet düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ait sıfır yalnızca nişane olmasının huzurı düzen Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender dokumalarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde vikaye altına münfailtır.

7 24 transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir