Uncategorized

Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başbuğı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Lütuf Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak yine aynı kurumun Dış İlişkiler Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuşdolaşma. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Sağlamlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Daha sonra öğretim görevlisi olarak akademik meslekına mebdelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı ortada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 senelerı ortada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Asamble Tıp ve Mizaç Bilimleri Eğitim Konseyi Başlangıçkanlığı, UMEMPS (Tutarlı şark ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Başbuğ Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 seneından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Yönetim Kurulunda görev almaktadır. Başlangıçkanlığını da yapmış olduğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri kompetanından biri olarak akseptans edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “doğacak zaman mebdekanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda görev ettiği dü senenin ahir 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA mebdekanlığı görevini ABD’li Prof. ErrolAlden’dan fiilen ahit almıştır. Hassaten Lütuf Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Başlangıçkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir